Villa Peyzaj Düzenlemesinde 7 Altın Kural

Genelde binaların dış çevresinde kendine yer bulan peyzaj düzenlemesi, bahçe ve oturma alanı gibi özel yerlerin kişinin isteğine göre ayarlanmasına denmektedir. Hemen hemen her türlü konsept ve formatta düzenlenebilen peyzajlar, günümüzde yüzlerce kişiye hitap etmektedir.

Peyzaj sözcüğü, dilimize Fransızcadan gelmiştir ve genelde manzara için kullanılan bir terimdir. Gün geçtikçe ve mimari teknoloji geliştikçe peyzaj terimi artık yavaş yavaş bahçelere, çeşitli kent alanlarına ve akla gelebilecek her türlü yaşam alanına kadar yaygınlaşmaya başlamıştır. Peyzaj düzenlemesi gibi çeşitli çalışmaların amacı ise insanların daha huzurlu ve refah dolu alanlarda yaşamasıdır. Özellikle peyzaj düzenlemesi sayesinde insanlar, daha güzel ve verimli alanlarda yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Peyzaj düzenlemesi ile hem eviniz daha güzel bir görünüme sahip olur hem de sizler huzurlu bir alanda yaşamanın tadını çıkarsınız. Ayrıca yine peyzaj düzenlemesi sayesinde evinize gelen ziyaretçiler de iyi vakit geçirecektir. Peyzaj düzenlemesi gibi önemli çalışmalar genelde uygulama ve bakım hizmetini içerir. Hepimizin bildiği gibi gün geçtikçe betonarme yapılar artmaya devam ediyor ve huzurlu yaşam alanlarını gitgide eksiliyor.

Peyzaj Düzenlemesinde  7 Altın Kural

Neredeyse her konuda olduğu gibi peyzaj düzenleme sürecinde de uyulması gereken bazı altın kurallar mevcuttur. 

1. Peyzaj Düzenlemesinde Estetik Kurallara Uyulmalı

Estetik, peyzaj düzenlemesi sözlüğünde belirlenmiş, genelde ölçülmüş güzellik anlamına gelir. Bilindiği üzere bir kişinin gözüne hoş, güzel görünen organizasyon düzenlemeleri bir diğer kişinin gözüne hoş ya da güzel gözükmeyebilir. Bu sebeple özellikle peyzaj düzenlemeleri gibi çok önemli organizasyonlarda hemen hemen herkesin göz zevkine hitap edecek ayarlamalar yapılmalıdır. 

Estetik ve Ayıklama Ayıklama: Ayıklama ya da bilinen bir diğer ismi ile eliminasyon, peyzaj düzenlemesinde estetik bir görünüm elde etme amacı ile yapılması gereken ilk işlemdir. Estetik ilkelerin ilk başlığı olan ayıklama kapsamında, peyzaj organizasyonu boyunca yerleştirilen objeler tek tek dikkatli bir şekilde incelenir. Dikkatli bir şekilde incelenen objeler arasından göze hoş gelmeyen parçalar kaldırılır ve yerlerine daha iyi parçalar bulunur. Yani ayıklama işlemi, peyzaj düzenlemesi süreci boyunca çok önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca ayıklama, görsel yönden iyi bir estetik görüntü sunacağı için eğer seçilen obje kaldırılamıyorsa, çeşitli yollar ile kamufle edilmelidir. Tabii olumsuz izlenim bırakan obje kaldırıldıktan sonra yeri boş da bırakılabilir. Kısacası bu başlık adı altında objelerin yerleri başka bir obje ile doldurabilir, yer değişimi yapılabilir ya da parçanın kapladığı yer direkt olarak boş bırakılabilir.

Eğer düzenlemenin yapıldığı yer resmen bir bütün gibi ise ve insanlar orada huzurlu hissediyorsa hiçbir sorun yok demektir. Tabii bazı durumlarda herhangi bir çöp bile bu bütünü bozabilmektedir. İşte böyle sorunların olmaması için ayıklama ilkesi, peyzaj düzenleme sürecinde büyük bir yer kaplıyor.

Estetik ve Uyum: Peyzaj düzenleme sürecinde önemli bir yere sahip olan uyum ilkesi, estetik ilkesi ile birçok farklı ortak noktaya sahiptir. Uyum ilkesi kapsamında, düzenlemenin yapıldığı yer ilk önce incelenir ve daha sonra birbirlerine uyumlu olan parçalar belirlenir. Bu parçaların birlikte oluşturduğu görüntü estetik ise işlem tamamdır. Doğa ile obje arasında bir çeşit bağ olduğu için uyum ilkesi, peyzaj düzenleme sürecinde çok büyük bir role sahiptir.

Peyzaj düzenleme, bir nevi insanların doğa ile bağ kurmaları için yapılır ve doğada beşeri unsurlar ile yapılmış bazı objeler de uyum yeteneğine sahiptir. Bu noktada, doğa ile uyum sağlayan, ortaya estetik bir görüntünün çıkmasını sağlayan objeler tespit edilir ve alana yerleştirilir.

Estetik ve Zıtlık: Peyzaj düzenleme süreci boyunca doğaya zıt gelebilecek birçok farklı obje ile karşılaşılabilir. Bu objeler tespit edilir ve objenin doğa ile arasında kuvvetli bir bağ oluşabilmesi için çalışmalara başlanır. Örneğin, peyzaj düzenleme sürecinde seçilen renklere ters gelen materyaller, üstünde çalışılırsa ortama ayrı bir hava katabilmektedir.

2. Peyzaj Düzenlemesinde Fonksiyonel Kurallara Uyulmalı

Fonksiyon sözcüğü, elverişli olmak, işe yaramak anlamında kullanılmaktadır. Peyzaj düzenleme süreci boyunca projede yer alan her materyalin bir fonksiyonu ve görevi olmalıdır. Genelde herhangi bir fonksiyon taşımayan objelere planlamada yer verilmemektedir.

Her mekânın kendine ait bir düzenlenme amacı vardır ve bazen bu amaca uygun olmayan bazı objelere rastlanabilir. Bu gibi durumlarda ilk önce objenin türü belirlenir ve daha sonra projeye uygunluğu test edilir. Projeye uygun olmayan objeler, düzenleme sürecinde kendine yer bulamaz.

3. Peyzaj Düzenlemesinde Ekonomik Kurallara Uyulmalı

Her mekânın düzenleme öncesi bir bütçesi bulunur ve belirlenen bu bütçeye göre düzenleme yapılır. Eğer düzenleme süreci boyunca herhangi bir bütçe aşımı gibi sorunla karşılaşılırsa projede kullanılacak olan objeler en baştan gözden geçirilmelidir.

Peyzaj düzenlemesi yapılırken bütçenin aşılmamasına dikkat edilmeli ve kullanılacak malzeme bütçeye göre seçilmelidir. Bazı düzenleme unsurlarının tahmin edilenden çok daha pahalıya mal olabileceği gerçeğinide unutmamak gereklidir.

4. Peyzaj Düzenlemesi Yapılırken İyi Bir İş Planı Yapılmalı ve bahçe krokisi ile işe başlanmalı

Peyzaj çalışmalarına başlanmadan önce bahçenin bir krokisi çizilmeli ve yapılacaklar listesi oluşturulmalıdır. Bu sayede düzenleme süreci çok daha planlı bir şekilde işler. Tabii bahçenin krokisini çıkarırken ölçüleri de hesaba katmak iyi olacaktır.

Ayrıca bahçenin yakınındaki ağaçlar veya diğer yapılar da yine kroki haritası üzerinde belirtilmelidir. Krokiyi oluşturduktan sonra kâğıt üzerinde biraz karalama yaparak istenilen çalışmayı kâğıda aktarabiliriz.

Kroki ve planlama süreci sonrası işe ilk olarak istenmeyen yapılardan başlanmalıdır. Peyzaj planlama sürecinde istenmeyen yapılar bütün planları bir anda bozabilir. Ayrıca eğer bahçe kötü bir manzaraya bakıyorsa çeşitli perdeler kullanarak bu görüntüleri engelleyebilirsiniz.

5. Bahçe Türü Seçimi Yapılmalı

Peyzaj planı ve krokisi yapılırken göz önüne alınacak bir diğer husus ise bahçe türüne karar vermektir. Her ne kadar kendi zevkimize göre bahçemizi tasarlayacak olsak da yıllar süren tecrübeler sonrası mimari ustaların ortaya koyduğu ve herkes tarafından kabul gören bahçe çeşitlerine de göz atmakta fayda olacaktır.

Deneyimlerden ve ustalıktan faydalanmak her zaman iyidir öyle değil mi. O zaman sık karşılaşılan bahçe türlerine kısaca değinelim:

Zen Bahçesi:

Zen bahçesi, ismini Budizm inancından almaktadır. Budizm dininde zen felsefesi, doğa ile insanların aralarındaki bağı temsil eder. Ayrıca bu dine inanan insanlar, doğaya çeşitli sanat dalları aracılığı ile ifade etmektedir. İnanışa göre bahçe, insanların mutlu yeri, meditasyon alanıdır ve bu nedenle Zen bahçeleri de günümüzde en çok tercih edilen tasarımlardandır.

Genelde çoğu bahçeye bir tekdüze havası hâkimdir fakat Zen bahçelerinde çok çeşitli bitkiler ve yapılar bulunur. Eğer değişikliği, yeniliği seven biriyseniz Zen bahçelerine göz atabilirsiniz.

Japon Bahçesi:

Günümüz Japonya’sında bulunan bahçeler, insanlara büyük bir huzur ve ilham verir. Ayrıca göze de çok güzel gözükür. Bu nedenle son zamanların favori tasarımlarından bir tanesi Japon bahçesidir. Japon bahçesinin kendine has karakteri size farklı duyguları tattıracaktır.

Özellikle eğer dağ başında veya gölet alanda bir eviniz varsa Japon bahçelerine kesinlikle bakmalısınız. Bunların yanı sıra, Japon bahçelerine süs havuzları, yapay göller, Sakura ağaçları ve dağları simgeleyen tepe yapıları hâkimdir. Özellikle Japon bahçelerinin vazgeçilmezi olan Sakura ağaçları ile bahçenize çok farklı bir görünüm katabilirsiniz.

Gizli Bahçe:

Bu tarz bahçeler tamamen kişinin hayal gücüne bağlı olarak yapılır desek yanlış olmaz. Gizli bahçelerin yapımında çok farklı estetik karışımlar kullanılmaktadır. Gizli bahçe isteyen ev sahibi ilk önce hayallerindeki yapıları kâğıda aktarır. 

Su Bahçeleri:

Su bahçeleri, isminden de anlaşılacağı üzere bünyesinde su konseptli yapıları barındırır. Su bahçelerinde çeşitli ekolojik yapılara rastlamak mümkündür. Su bahçelerinin günümüzde çok popüler olmasının nedeni ise insanlara farklı duygular hissettirmesidir.

Ayrıca birçok insan, su seslerinden huzur bulur ve ilham alır. Su bahçelerinde en çok dere, fıskiye, havuz ve gölet gibi yapılar kullanılır. Ayrıca su bahçelerinde suda yaşayan hayvanlara yaşam alanı da sağlanabilir. Yani bu bahçeler sadece dekorasyon amaçlı kullanılmamaktadır. Su bahçelerinde en çok tercih edilen bitkilerden bir tanesi ise Nilüfer çiçeğidir. Hemen hemen her su bahçesinde en az bir adet Nilüfer çiçeği bulunur.

Kış Bahçeleri:

Kış bahçeleri, genelde dış mekân ile iç içe olmak için tercih edilir. Kış bahçelerinin amaca bağlı olarak birçok farklı kullanımı mevcuttur. Kış bahçeleri, en çok teras ve balkon gibi yerlerde bulunur. Kış bahçelerinin en çok tercih edilme sebebi ise harika bir dekorasyon yuvası olmasıdır. Bu bahçelere hemen hemen her türlü bitki yakışır fakat en çok Adenium ile Achimens bitkileri kullanılmaktadır.

Minimalist Bahçe:

Minimalist bahçeler, genelde gösterişten uzak duran, şovu sevmeyen insanlar tarafından tercih edilir. Bu bahçeler, sahip oldukları doğal görünümler ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca bu bahçelerin en güzel tarafı da her zaman değiştirilebilir olmasıdır.

Yani bu tarz bahçeleri mevsime göre farklı konseptlere bürüyebilirsiniz. Minimalist bahçelerin en büyük özelliklerinden bir tanesi ise genelde büyük yapıların kullanılmamasıdır. Bu tarz bahçelere küçük bitki ve yapılar hâkimdir.

Kaya Bahçeleri:

Kaya bahçelerinde genelde doğal taşlar kullanılır ve doğal taşlar sayesinde bahçeler çok daha güzel bir hal alır. Günümüzde her türlü mimari yapıya uygun olarak tasarlanan birçok taş türü ve kaplamalar bulunur. Bu taş türleri arasından tarzınıza en uygun olanları seçebilir ve bahçenizi bunlar ile kaplayarak misafirlerinize ve kendinize görsel bir şölen sunabilirsiniz.

Klasik Bahçeler:

Klasik bahçeler, genelde kişinin kendi isteğine göre ortaya çıkardığı bahçelere denmektedir. Bu tür bahçeler bazen oldukça sade olurken bazen birden fazla konsepti bünyesinde barındırabilmektedir. Genelde klasik bahçelerin tarzını bulunduğu bölge belirler.

Ülkemizde bulunan klasik bahçelerin birçoğu artık yaşlı gül ağaçları ile özdeşleşmiş durumdadır. Eski çiftlik evlerinin bahçeleri de klasik bahçe olarak adlandırıldığı için o tarz evlerden esinlenerek bahçeleri farklı konseptlere çeviren kişiler de bulunur. Eski konseptleri modern konseptler ile birleştirerek bahçenize farklı görünümler katabilirsiniz. Tabii klasik bahçelerin birçoğu genelde sade ve gösterişten uzak olur.

6. Bitki Seçimi Yapılmalı

Peyzaj düzenleme süreci boyunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise bitki seçimidir. Peyzaj düzenlemelerinde konu bitkilere gelince genelde büyükten alçağa doğru bitkileri sıralama prensibine uyulmaktadır. Bahçe sınırında büyük bitkiler yer alırken eve yaklaştıkça büyük bitkiler yerini daha küçük bitkilere bırakmaktadır.

Bu düzenleme sayesinde çok daha estetik bir görüntü elde edilebilir. Aynı zamanda uzakta bulunan bitkiler, yakınlarda bulunan bitkilere doğru fon görüntüsü de oluşturabilir. Peyzaj düzenlemesi yaparken bahçenize ayrı bir hava katmak isterseniz çeşitli alanlara gölge düşürebilirsiniz. Tabii bunun yanı sıra bahçe için süs havuzu ya da oyun alanı da belirleyebilirsiniz. Bahçenizin ne tarzda olduğunu belirlemek tamamen sizlerin hayal gücüne ve zevkine kalmış.

Tüm bunların yanı sıra, peyzaj düzenlemelerinde genelde en çok sebze yetiştirmek için özel bir alan bulunmaktadır. Yani geniş bir alana sahip olan ev sahipleri, bahçelerinde ayrıca sebze de yetiştirmek istemektedir. Bahçenin ana bir görüntüsü çizildikten sonra bitki seçimine başlanması daha sağlıklı olacaktır. 

Bitki seçiminde ve peyzaj düzenleme süreci boyunca bitkiler ile yapılar arasındaki bağ iyi ayarlanmalıdır yoksa istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilir. Örneğin, alan olarak küçük bir bahçeye büyük boyutlarda ağaç yerleştirilirse ortaya kötü bir görüntü çıkacaktır.

Bunun yanında peyzaj düzenlemesi yapılırken bahçenin objeler ve bitkiler arasındaki uyumuna da son derece dikkat edilmelidir. Yapı ile bahçe arasında özel bir bağ olmalı ve bu bağ uyumlu hale getirilerek estetik bir görüntüyü doğurmalıdır.

Peyzaj düzenleme sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise simetiridir. Simetri terimi genelde peyzaj düzenleme çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Simetri, estetik açısından hoş görüntülerin oluşmasını sağlar.

Örneğin, bahçeye dikilen bitkilerin simetrik olarak eşit olması hoş bir görüntü oluşturacaktır. Denge: Bahçede bulunan bitkiler, objeler ve akla gelebilecek her türlü materyaller arasında bir denge bulunmalıdır. Bu denge sayesinde bahçe, göze çok daha hoş görünür.

Son olarak unutulmaması gereken bir diğer husus ise tarzdır. Her bahçenin kendine has bir kişiliği vardır ve bu kişiliği onlara bahçe sahipleri enjekte eder. Peyzaj düzenlemesinde bitkileri ve yapıları rastgele yerleştirmek yerine kişilerin tarzlarına göre ayarlamak oldukça önemlidir. Peyzaj düzenleme süreci boyunca seçilen her türlü malzemenin hem yapı hem de bahçe ile aynı tarzda olması gerekir.

7. Peyzaj düzenleme sürecinde inşaat işlemleri tamamlandıktan sonra bitkilendirme işlemine başlanmalıdır.

Eğer bahçenin sahip olduğu toprak kalite bakımından kötü ise değiştirilebilir ya da drene edilebilir. Çalışma sırasında ilk önce büyük ağaçlar dikilmeli, hemen ardından ise çalılar ve yer örtücüler gelmelidir. Çiçekler de dikildikten sonra son olarak çimenler eklenir ve işlemler tamamlanmış olur.

Bitki dikim işlemlerinden sonra çim sulaması çok önemlidir. Çimler ve bitkiler düzenli olarak sulanmalıdır. Tabii bu iş bir süre sonra sıkıcı hale gelebileceği için otomatik sulama sistemlerini de tercih edebilirsiniz.

Eğer bitki ve ağaçlarınızı diktikten sonra daha estetik bir görüntü istiyorsanız bir sıralama yapmanız gerekmekte.

Örneğin, bitkileri küçük boyutlulardan büyük boyutlulara doğru sıralayarak yerleştirmek, bahçenize çok daha iyi bir görünüm katacaktır. Eğer bitki seçiminde ekonomik olarak hareket etmek istiyor ve küçük bitkilerden satın almayı düşünüyorsanız sabırlı olmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise küçük bitkilerin ilk yıllarda performans vermemesidir. Tabii 3 ila 5 yıl arasında bitkileriniz büyüyecek ve bahçeniz eskisinden çok daha güzel görünecektir.

Peyzaj düzenlemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi bitki seçimidir. Bahçeniz için gereken bitkileri satın almadan önce iyi bir araştırma yapmalı ve bahçenizin tarzına uyacağını düşündüğünüz bitkilerden yola çıkarak satın alma işlemini tamamlamalısınız. Yanlış seçilen bitkiler sadece bahçenin görüntüsünü bozmakla kalmaz aynı zamanda çevreye de belli başlı zararlar verebilir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak