Villa ve Dairede Yaşamanın Farkları

Villa ve Dairede Yaşamanın Farkları

Villa ve dairede yaşamak, insanlar için çeşitli farklılıklara kapı aralayan bir durumdur. İnsanların barınma ihtiyacını karşılamalarına yönelik tercih ettikleri yaşam alanlarında mekân kullanımı başta olmak üzere pek çok noktada farklılıklardan söz etmek mümkündür. Daha kaliteli, konforlu ve huzurlu bir yaşam arayışında olan bireyler arasında olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O halde villa yaşamı ve daire yaşamı arasındaki farklara bir göz atmalısınız! Böylelikle hangi seçeneğin sizin için daha ideal seçenekler sunduğunu öngörebilirsiniz.

Villa, oda sayısı ve kullanım alanıyla klasik bir yaşamdan daha fazlasını vaat eden müstakil yapılardır. Bu yapıların genellikle lüks yaşam standartları sunması villa tercihinin daha dikkat çekici olmasına zemin hazırlar. Öte yandan daire, belirli bir alanda ve apartman kültürü ile yaşamaya imkân sağlar. Villa ve daire yaşamı arasındaki temel farklılığın özgürlük olarak ön plana çıktığından söz edilebilir.
Siz de bu iki seçenek arasında bir tercih yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda bir daire satın almak mı yoksa villa satın almak mı daha doğru olacak bütün detaylarıyla değerlendirmelisiniz. Aşağıda villa ve dairede yaşamanın farklarını sizler için sıraladık!

Villa Satın Almak Daha Ciddi Bütçe Gerektirir

Villa, lüks bir yaşama işaret eden yaşam alanı olarak kabul edilmektedir. Bu noktada lüks ve konforlu bir yaşama sahip olmak adına ödemeniz gereken villa bedeli oldukça yüksektir. Satın almak istediğiniz villanın konumu, büyüklüğü ve ekstra özelliklerini de dikkate aldığınızda villa satın almak maliyetlidir. Ama bu, mantıklı değildir anlamına gelmez. Çünkü bütçesi bir villa almaya müsait kimseler için daire satın almak adına farklı özellikleri değerlendirmek gerekir.

Apartman dairesi satın almak maddi açıdan daha uygun çözümler sunsa da beklentilerinizi karşılamayacak bir seçenek olan apartman dairesini sadece uygun fiyatlı diye seçmemelisiniz! Peki, bu tercihi belirleyecek diğer detaylar nelerdir?

Villa, Dairelere Nazaran Daha Geniş Alan Sunar

Villa satın almak isteyenler için en dikkat çeken seçeneklerden bir tanesi de geniş kullanım alanıdır. Daha önce de ifade edilen özgürlük aslında kullanım alanının genişliğiyle anlam kazanır. Bir apartman dairesi satın aldığınızda 200 ya da 300 m2 alanda sınırlı kalırsınız. Ancak villanızın hem içi hem de bahçe kısmında sizi bekleyen alan çok daha fazladır.

Kullanım alanının geniş olması sadece vakit geçireceğiniz alan konusunda size avantaj sağlamaz. Aynı zamanda evinizin bir kısmını değiştirmek ya da büyütmek istediğinizde villa sayesinde daha kaliteli çözümlerden yararlanmanız mümkündür. Örneğin mutfağınızın küçük olduğunu düşündüğünüzde değişiklik yapmak adına villa daha avantajlıdır. Öte yandan bir dairede yapacağınız değişiklik aslında diğer odaların küçülmesine neden olacaktır.

Apartman Dairesinde Kurallar Vardır

Yaşam alanınızda konforlu ve rahat hissetmek en büyük beklentilerinizden bir tanesidir. Çünkü yaşamınızı sınırlandıracak her bir detayın sizin için can sıkıcı olacağından söz edebiliriz. Peki, apartman dairesi ve villa arasında bu noktada ne tür bir farklılık vardır?

Ortak yaşam alanlarının daha az belki de hiç olmadığı villalarda dilediğiniz gibi bir yaşam sürmek mümkündür. Herhangi bir kural ya da uygulama ile kendinizi sınırlandırmak istemiyorsanız bu durumda villa tercihinde bulunmanız idealdir. Apartman dairesinde yaşadığınızda site kuralları, komşuluk hakları gibi detaylara dikkat etmeniz gerekir. Üstelik çocuklarınızın ev içinde belirli saatten sonra koşması ya da ses çıkarması da yasaktır.

Villa yaşamına bakıldığında yan komşunuzun sizden rahatsız olması ihtimali oldukça düşüktür. Bu da hem kendiniz hem de sevdikleriniz için daha başarılı bir yaşam alanı için villa seçimi daha doğru olacaktır.

Otopark Sorunu Olmadan Yaşam Sürebilirsiniz

İnsanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamaları adına tercih ettikleri otomobillerini güvenilir bir yere park etme arzuları vardır. Hırsızlık gibi olumsuzluklara karşı otomobili korumak üstelik çevresel faktörlerin etkilerini de ortadan kaldırmak için otoparka ihtiyaç duyarsınız. Apartman dairesinde yaşadığınızda dairenizin bulunduğu site ya da binada otopark olmayabilir. Ancak villa seçimi yaptığınızda birden fazla araç için güvenilir bir otopark alanına sahip olabilirsiniz.

Otopark bazı bireyler için çok değerli bir detay olmasa da genel itibarıyla otoparkın villa ve dairede yaşamak arasındaki temel farklardan olduğunu belirtmek gerekir.

Doğa ile İç İçe Yaşam

Apartman dairesi demek sınırlı bir alanda yaşamak anlamına geldiğinden insanların yeşil alanlarla buluşması noktasında sınırlı seçenekler vardır. Özellikle site bahçesi ya da apartmanın çevresinde bulunan alanlarda ağaç ve yeşille buluşan apartman sakinleri için doğal yaşamla iç içe olmak çok zordur. Öte yandan bir villa satın alarak kendi bahçesini oluşturmak isteyen bireyler için daha başarılı alternatifler vardır.

Villanızın bir parçası olan bahçede dilediğiniz ağaç, bitki ya da meyveyi yetiştirme ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Özellikle doğal yaşama özlem duyanlar için oldukça ideal bir seçenek olan villa sayesinde yeşil alanların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bahçe ile ilgilenmekten zevk alanlar için özel bir seçenek olan bu durumu dikkate alarak bir seçim yapmalısınız.

Villada Yüzme Havuzu Keyfini Yaşayabilirsiniz

Villa satın almak sizin için oldukça değerli bir seçenektir. Çünkü bir villada yaşarken yakalayabileceğiniz en özel ayrıcalıklardan bir tanesi de yüzme havuzudur. Yüzme havuzuna sahip olacağınız villada dilediğiniz zaman havuz keyfine kapı aralayabilirsiniz. Pek çok birey havuzlu sitede yaşadığından sadece bu detay için villa maliyetine katlanmak istemez. Ancak bir site havuzunu kullanmanın belli kuralları vardır.

Apartman dairenizin bulunduğu sitedeki havuzu belirli saatlerde kullanabilirsiniz. Üstelik bu havuzda başkalarıyla yüzmek zorunda kalırsınız. Sonuncu belki de en önemli detay da havuzun ortak bir kullanım alanı olması nedeniyle hijyen konusunda sorunlu olmasıdır. Tüm bu detayları bir arada değerlendirdiğinizde villada yaşamak daha değerlidir.

Ulaşım Sorunu Yaşayabilirsiniz

Müstakil ev kategorisinde değerlendirilen villaların genellikle şehrin dışında olduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenle de ulaşım problemlerinden söz etmek muhtemeldir. Bir otomobiliniz ya da ulaşımı sağlayacağınız farklı alternatifleriniz olsa da zaman kaybı yaşamanız muhtemeldir. Bu nedenle de bir villa satın alırken ulaşımı dikkate alarak harekete geçmenizin daha doğru olacağını bilmelisiniz.

Villaların ulaşım konusunda size sorun yaşatabilecek olmasının aksine bir apartman dairesi tercihi ile şehrin ortasında yaşama şansı elde edebilirsiniz. Pek çok insan için ulaşım sorunu olmadan ve cazibe merkezlerine yakın bir noktada yaşamak oldukça değerlidir. Bu nedenle siz de beklentilerinizi dikkate alarak harekete geçmelisiniz. Böylelikle villa ve dairede yaşamanın ayrıcalıklarından yararlanmalısınız.

Çöp ve Diğer İhtiyaçlarınızı Kendiniz Gidermelisiniz

Bir villada yaşamanın en ciddi zorluklarından bir tanesi çöp atmak, ısınma gibi ihtiyaçları karşılamak ve benzer diğer ihtiyaçlara cevap vermeniz gerekir. Bu noktada bir kapıcı ya da site görevlisinin desteğini alamayacak olmanız sizin açınızdan olumsuzluğa neden olacaktır. Öte yandan apartman dairesi sakini olmak sizin için oldukça ayrıcalıklı olacaktır. Çünkü çöp atmak ya da diğer bazı ihtiyaçlarınızı gidermek için site görevlisinden destek almanız mümkündür.

Isınma Sorunu Yaşayabilirsiniz

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız genellikle ısınma problemi ile karşılaşmazsınız. Çünkü merkezi sistem ile ısıtılan ve alanı oldukça sınırlı olan dairede ısınmak için daha düşük bir bütçeye ihtiyaç duyarsınız. Ancak villa için durumun bir nebze daha farklı olduğunu ifade etmek gerekir.

Villanın alan açısından büyük olması ısınma sorunları ile karşı karşıya kalınması durumuna neden olabilir. Bu noktada enerji giderleri için ödemeniz gereken bütçe yüksek olacaktır. Üstelik ödeyeceğiniz yüksek ücretlere rağmen ısınmama ihtimalinizin da olduğundan söz etmek mümkündür.

Temizlik ve Hijyen Problemleri

Büyük bir evin en büyük sorunlarından bir tanesi de villanızın temizlenmesi, bahçe bakımlarının gerçekleştirilmesi ve havuz temizliğinin yapılmasıdır. Tüm bunlar bir villa sakini için başa çıkılması gereken detaylardır. Bir villa satın almak istediğinizde bu durumları dikkate almanız oldukça önemlidir.

Bir dairede yaşamak istediğinizde ev temizliği için ayıracağınız zaman ve harcamanız gereken bütçe daha az olacaktır. Bu nedenle de apartman dairesinde yaşamak temizlik açısından değerlendirildiğinde daha avantajlıdır.

Villa ve apartman dairesi ile alakalı artı ve eksilerin iki yönlü de çok fazla olduğundan söz etmek gerekir. Kişisel taleplere ve birey ihtiyaçlarına göre avantaj – dezavantajların çeşitlenmesi villa mı yoksa apartman dairesi mi sorusuna cevap vermeyi zorlaştırır. Pek çok insan villa satın alarak lüks bir yaşam sürmek isterken bazı bireyler de daha minimalist bir yaşam ister.

Sizin tercihiniz bir villa satın almak mı? Yoksa klasik bir apartman dairesi yaşamı sürdürmek mi? Tercihiniz ne olursa olsun bizimle iletişime geçin ve iki alternatifle ilgili en ideal çözümlere ulaşın!

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Arama
Fiyat Aralığı -den -e
Diğer Özellikler