Villa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir villada yaşamak herkesin hayalidir. Ancak, villa alma hayalinizi gerçekleştirmek için öncelikle, ‘Villa alırken nelere dikkat edilmeli?’ sorusunun cevabına hâkim olmanız gerekiyor.

Günümüz dünyasının genel olarak kalabalıklaşma eğiliminde olduğunu biliyoruz. Özellikle konutlaşma anlamında, kalabalık kavramının nasıl bir problem yarattığını günden güne inceleyebiliyoruz. Örneğin, kendinizi en mutlu hissedeceğiniz evinizde bile, pencerenizin hemen yakınındaki komşunuz sebebiyle, bir huzursuzluk ortaya çıkabiliyor. Bu soruna çözüm olarak, müstakil ev alma hususuna olan talebin, oldukça fazlalaştığını görüyoruz.

Müstakil ev modelleri için artan yönelimin tek sebebi elbette ki kalabalık değil. Aynı zamanda, teknoloji dünyasının yarattığı bir içgüdü haline gelen ‘doğayla buluşma’ isteği insanları, dikey ve sıkışık konutlardan ziyade, daha ferah, doğayla ve toprakla oldukça ilişkili olan ve bu sayede, insanı günlük yaşamın stresinden uzaklaştırabilen müstakil konut sahibi olabilmek için adeta dürtüklüyor.

Bahsedilen müstakil evler için, sağladığı olanaklar sebebiyle neredeyse herkese hitap eden, en popüler türlerden biri ise villa olarak geçmekte. Sözlük anlamı bile aslında her şeyi anlatan, ‘yazlıkta veya kent dışında, bir bahçe içinde, gösterişli, müstakil ev’ olarak tanımlanan villalar, her geçen gün daha büyük bir kitleye hitap ediyor.
Bizler, Turquaz Homes Emlak Şirketi olarak, villa almak üzere adımlar atıp hayalini gerçekleştiren o büyük kitleye dahil olan kimselerin arasında, sizlerin de var olmasını sağlamak üzere, gayrimenkul danışmanlığı yapmaktayız. Aynı zamanda, yine Turquaz Homes dahilinde sizlere sunulan, okumakta olduğunuz makale sayesinde, ‘Villa alırken dikkat edilmesi gerekenler, villa özellikleri, villa nereden alınır?’ gibi pek çok konuya açıklık getirerek, sizlerin konuya hâkim olmasını sağlayıp, işinizi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

Villa Nedir Özellikleri Nelerdir?

‘Villa nedir?’ sorusu uzun uzadıya yanıtlanmak istense, Antik Roma’ya kadar gerileyebileceğimiz bir tarihten bahsedilebilir. Çünkü ilk villalar, Antik Roma şehrinde, küçük kır evleri şeklinde inşa edilmiştir.

Günümüzde ise, büyük bir alan dahiline inşa edilmiş, genellikle bahçeli, geniş ve lüks yapılar, villa olarak adlandırılmaktadır. Az önce de bahsettiğimiz gibi, kent dışına veya yazlık alanlara konuşlandırılan villalar; müstakil evler şeklinde ve genellikle 2-3 katlı olarak tasarlanmaktadır.

Villaların özellikleri bağlamına, metnimizin ilerleyen bölümlerinde oldukça yer vereceğiz. Bu nedenle kısaca villalar ve özellikleri, hayat konforunu üst noktalara taşıyan, geniş bir bahçesi, belki havuzu, belki de kendi içinde bir hamamı olan, sahiplerinin neredeyse her türlü isteğine yanıt verebilme özelliğini de taşıyan yapılar şeklinde bilinmektedir.

Villa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Villa satın alma hayalinizi gerçekleştirmek için öncelikli olarak, ‘Villa alırken nelere dikkat etmeliyiz?’ sorusunun cevabına net bir şekilde hâkim olmanız gerektiğini belirtmiştik. Bizler de, bu kısmın açıklamasını yaptıktan sonra, villada en çok aranan özellikler kısmına değineceğiz. Dolayısıyla konunun püf noktalarına kadar, tüm bilgilendirmeyi sizlere aktarmış olacağız.

Peki, villa alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikli olarak ‘Villa satın alma amacım nedir?’ sorusunu yanıtlayın.

Bahsedilen sorgulamayı kendi içinizde gerçekleştirerek kesin bir sonuca ulaşmanız dahilinde, satın alacağınız villa için, belli başlı kriterleri de çoktan yaratmış olursunuz.

Örneğin, villanızı yaşam alanınız olarak kullanacak, dolayısıyla dört mevsimi burada geçirecekseniz, konfor ve güvenliğin, diğer özelliklere baskın olduğu bir villa almak isteyebilirsiniz. Ya da, villanızı kendinize bir tatil mekânı yaratmak, yani mevsimlik olarak kullanmayı planlıyorsanız, dinlenme alanları geniş olan ve denize yakın konumdaki bir villayı tercih edebilirsiniz.

Villa almak için seçeceğiniz bölgeyi belirleyin ve konumu analiz edin.

Villa satın alma amacınıza uygun olarak bölge seçiminizi gerçekleştirmek de oldukça önemlidir. Bu noktada, aynı zamanda kişisel tercihleriniz de ön planda tutulmalıdır.

Örneğin, villanızı mevsimsel olarak, bir tatil alanı olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada, seçeceğiniz bölgedeki insan popülasyonunun fazla, yani hareketli bir konumda olması mı; yoksa daha dingin, çevre gürültüsünden uzak bir konumda olması mı sizleri mutlu edecektir? Bu gibi sorular da villa alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda, oldukça farklı varyasyonlar yaratmaktadır.

Son olarak, satın alacağınız villanın bulunduğu bölge dahilindeki hastane, market, okul gibi yapılanmaların varlığı ve niteliği de oldukça önem arz etmektedir.

Dolayısıyla, villanızın bölge ve konum seçimini gerçekleştirirken, bölgeyi aktif olarak gezip, incelemeleri bizzat kendinizin gerçekleştirmesini tavsiye ederiz.

Villaya hangi ulaşım imkanlarının sağlanabildiğini öğrenin ve sizler için uygun olup olmadığını sorgulayın. Ulaşım imkanları, her açıdan müstakil ev seçimi konusunda oldukça önem arz eden bir meseleyi oluşturmaktadır. Bu konu, gerek sizlerin mevsimsel olarak villanıza göç edebilmenizde, gerek yaşam alanı olarak belirlediğiniz villanıza, yakınlarınızın rahatlıkla ziyaret düzenleyebilmesinde neredeyse ilk incelenmesi gereken özelliklerden birini oluşturmaktadır.

Hayat içerisinden bir örnek vermek gerekirse, eşinizin ‘Villa satın al’ ısrarlarına dayanamayıp, yeterli araştırmayı yapamadan aldığınız, oldukça güzel görünen ormanlık alandaki bir villa, ulaşım imkanları söz konusu olduğunda, sadece arazi araçlarıyla ulaşımı mümkün kılabilir, dolayısıyla sizleri, misafirlerden oldukça uzakta bir konuma yerleştirebilir.

Villanızın fiziki özelliklerini inceleyin, olması gerekenle kıyaslayın.

Villa satın alma işlemlerinin öncesinde, değerlendirilmesi gereken neredeyse en önemli konu ise, villanızın sahip olduğu fiziki özelliklerin, olumsuz koşullar için ne denli fayda sağlayabildiğidir.

Öncelikle villanın bulunduğu hava koşulları da düşünülerek, oluşacak tahmini ortamın şartları değerlendirilmelidir. Örneğin sıcak veya soğuk için aşırıya kaçabilen iklimlerde, satın alacağınız villanın duvar kalınlığı, bina izolasyonu ve villa çatı modelleri, özenle seçilmesi gereken bir hal alır.

Ek olarak, özellikle yazlık konumdaki villalarda, pencerelerin genişliği ve verandanın olması avantaj kabul edilebilir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken villa özellikleri arasından depreme dayanıklılık da, neredeyse her şeyin önüne geçebilen bir tercih sebebi olabilmektedir. Bu noktada, villanın mevcut inşa altyapı durumunun incelenmesi, dayanıklılık koşullarının öğrenilmesi oldukça önemlidir.

Villanızın koşullarını göz önünde bulundurarak, gayrimenkul değerini inceleyin.

Satın alacağınız villa için biçilen gayrimenkul değeri, ‘Villa alırken nelere dikkat edilmeli?’ sorusu için bir diğer önemli cevaptır. Villanın halihazırdaki koşulları değerlendirilerek ve benzer konumda, yaklaşık koşullardaki villaların ederleri ile kıyaslanarak, villa gayrimenkul değerinin uygun olup olmadığı hesaplanabilir.

Ek olarak, villanızı yatırım amaçlı satın almanız dahilinde de, villanızın şu anki gayrimenkul değerinin yanı sıra, bölgeye yapılacak projeler gibi hususların da göz önünde bulundurulmasıyla, villanın gelecekteki ederi hakkında fikir sahibi olmak da işe yarar bir çözüm sunabilmektedir.

Villanızın satın alım haricindeki maliyetlerini dikkate alarak, bütçenize uygun hesaplamalar gerçekleştirin.

Satın alacağınız villa, çeşitli açılardan sizin isteklerinize oldukça uygun olsa da, yine kişisel tercihleriniz doğrultusunda çeşitli ek masraflar ortaya çıkarabilir. Bu da, villa satın almak için özen gösterilmesi gereken bir diğer aşamayı oluşturur.

Örneğin, villanızın herhangi bir alanda, sizlerin tercih etmek durumunda kalacağı bir tadilata ihtiyacının olup olmaması araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra, zevkleriniz doğrultusunda yenilemek isteyebileceğiniz zemin döşemesinden kapı kulplarına değin çoğu noktanın ek masraf oluşturabileceğini dikkate almalısınız.

Ayrıca villalar için bahsedebileceğimiz bu tek seferlik tadilat işlemlerinin yanı sıra, genel düzende yani aylık olarak ortaya çıkabilecek giderlerin de hesaplanması gereklidir. Örneğin, villa ısıtma sistemleri ekonomik sonuçlar doğuran bir villa, tercih sıralamasında öne geçebilir.

Villanızın altyapı durumunu inceleyin, size sağlayacağı fayda/zararlar için değerlendirme yapın.

Villa tercihinde bir diğer husus, villanın altyapı özellikleridir. Örneğin bahçesinde kuyu bulunan bir villa, su giderlerine yardımcı olacak ve gerekli hallerde su kaynağına ulaşımı kolaylaştıracaktır. Bir başka altyapı özelliği, villa cephe tasarımı pozisyonuna dahil edilen bir drenaj sistemidir. Bu sistemin varlığı, rutubeti önleyeceğinden dikkate alınabilecek bir diğer noktayı oluşturur.

Ek olarak, kışlık bölgedeki villalar için doğalgaz sisteminin döşeli olması, yazlık bölgedeki villalar içinse güneş panelinin varlığı, altyapı hususunda bahsedilen villayı öne geçiren hususlara dahildir.

Villanızın resmî belgelerini dikkatle inceleyin ve size sunulan ile farklılık olup olmadığı konusuna nail olun.

Satın almayı düşündüğünüz konutun resmî belgeleri, dikkatten herhangi bir şey kaçırılmaksızın sorgulanmalıdır. Örneğin, tapu bilgileri incelendiğinde, sizlere sunulan bahçeli villa için geçerli olan metrekare hesaplaması dahiline, bahçenin eklenip eklenmediği oldukça önemlidir.

Ek olarak, villa arazisi ve binasına ait bilgilerin, tapudaki bilgilerle eşdeğer olup olmadığı karşılaştırılmalıdır. Örnek vermek gerekirse bu durum, sizlere sunulan arazi kapsamındaki bir alanın, sosyal tesis payı dahiline katıldığını sürpriz olarak öğrenmenizin önüne geçecektir.

Aynı zamanda, yine villanın resmî belgeleri dahilinde inceleyebileceğimiz, yapı ruhsatının varlığı, yapı üzerinde ipotek veya haciz gibi durumların bulunması da villa alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini korumaktadır.

Onlarca seçeneğin arasından villa almak için, kolay ve kısa yolu öğrenmek amacıyla, gayrimenkul danışmanlığı yapan profesyonel emlak firmalarından yardım alın.
Hayatınıza dahil olan bu önemli gelişmenin, profesyonel yardım eşliğinde, çok daha kolay şekilde ve kısa sürede halledilmesi mümkündür. Villa evlerinin özellikleri gibi oldukça derin bir noktada, sizlere hitap edebilecek doğru evi bulmak için bu tarz bir profesyonel yardım oldukça gereklidir.

Bu noktada, konuya dair oldukça tecrübeli ve sizlerin ne istediğini anlayıp size hitap eder şekilde çözümler sunabilen bir emlak firması, işinizi oldukça kolaylaştırabilir.
Bahsedilen temel özellikleri ve çok daha ayrıntılı püf noktalarını bünyesinde barındıran Turquaz Homes Emlak Şirketi, villa alma hususunda çıktığınız yolda, sizler için yol gösterici konumdadır.

Villa alımınız üzerine son sorumluluğunuz olan belediye işlemlerini tamamlayın.
Sizlere az önce bahsetmiş bulunduğumuz tüm değerlendirmeleri özenle gerçekleştirerek, sizler için en iyisi olduğunu düşündüğünüz bir villayı seçmeniz ve villa satın almak için işlemleri tamamladığınız taktirde, yapmanız gereken son bir iş kalmıştır. Bahsedilen iş, belediye bünyesine, villanızla ilgili emlak vergisi beyanında bulunmaktır.

Bahçeli Villa

Bahçeli villalar, gerek bahçe işleriyle uğraşabilme gibi bir hobi yaratmasıyla, gerek yaşam alanınız için oldukça renkli ve ilgi çekici hale getirilebilecek bir ortama dönüşebilmesiyle, villa almak isteyen ailelerin odak noktası haline gelmiştir.

Ev sahiplerinin kendileri, çocukları ve evcil hayvanları için alan yaratmak hususunda oldukça başarılı olan bahçeli villa modelleri, aynı zamanda villa almayı düşünen ailelerin esas isteklerinden biri olan doğayla kavuşma arzusuna da hizmet etmektedir.

Sahip olacağınız bahçeli villa projesini, tamamen hayal gücünüze bağlı olarak, ister ağaç fideleriyle, ister rengarenk çiçeklerle donatabilir; aynı zamanda villa bahçe duvarı tercihinizi gerçekleştirerek, güvenliğinizi artırabilir ve çevreden bir tık daha izole olabilirsiniz.

Bahçeli villalar için unutulmaması gereken bir husus ise, bahçeniz ile ilgilenebileceğinizi düşünmemeniz durumunda, belirli aralıklarla, bahçe düzenlemesi yapmak için birilerinden yardım almanızın gerekli olabileceğidir.

İkiz Villa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikli olarak, ‘İkiz villa nedir?’ sorusuna bir açıklık getirmek gerekirse; aynı parsel üzerinde, tek yüzleri birbirine bitişik, diğer yüzleri ise açık olarak tasarlanıp inşa edilen villalar, ikiz villa olarak adlandırılır.

İkiz villalar üzerine olan yönelim, genellikle kalabalık ve geniş aileler tarafından oluşturulmaktadır. Bu durumun sebebi, ikiz villaların, aynı noktada bütün aileyi bir araya toplayıp herkes için konfor oluşturma niteliğini maksimum verimle karşılayabilmesidir.

Peki ‘İkiz villa alırken nelere dikkat edilmeli?’ sorusu nasıl yanıtlanabilir?
Makalemizin geneli dahilinde de bahsettiğimiz villa evlerinin özellikleri konusu, ikiz villalar için de oldukça gerekli olmakla birlikte, ekstra bir noktaya değinmek gerekirse, ikiz villalardaki ortak alanların kullanımı hususunda oldukça özenli olmanın gerekliliğidir.

İkiz villaların bakımı bireysel olarak gerçekleştirilmekle birlikte, ortak alanların bakımı hususunda, ikiz villa sahipleri de ortaklaşa olarak çalışabilmelidir.

Yazlık Villa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazlık müstakil evler dahilinde inceleyebileceğiniz en popüler seçeneklerden biri olan yazlık villalar için; ‘Yazlık villa alırken nelere dikkat edilmeli?’ sorusu yanıtlanacak olursa, genel bağlamda bahsedilen villa özellikleri kısmına ek olarak söylenebilecek durumlar şekildeki gibi aktarılabilir:

Yazlık villalar için en önemli noktalardan biri, villanın plajlar, eğlence merkezleri, şehir merkezi gibi konumlara ne derece yakınlıkta bulunduğunun incelenmesidir.

Ek olarak, yazlık villa seçiminizde kriter oluşturabilecek bir diğer konu ise, yaz sıcaklarının önüne geçebilmek amacıyla, villa soğutma sistemleri kalitesi olacaktır.

Lüks Villa Özellikleri

‘Villa alırken nelere dikkat edilmeli?’ sorusunu yanıtlarken, bir villanın sahip olması gereken nitelikler hakkında, püf noktalar da dahil olmak üzere açıklama yapmıştık. Peki, konu lüks villa özellikleri olduğunda, eklenmesi gereken bir mesele yok mudur? Elbette ki vardır!

Lüks kiralık villalar, özellikle günümüzün tatil anlayışına popüler olarak yerleşmesiyle, oldukça popüler bir hacme sahip hale gelmiştir. Ancak, lüks villa özellikleri, sadece tatil anlayışına hizmet etmez. Lüks villa satın almak ve yaşam alanınızı burası olarak belirlemek; hayatınızın her aşamasında konforu, güvenliği, eğlenceyi ve dolayısıyla, bir konuttan alabileceğiniz maksimum verimi ortaya koyar.

Lüks villa özellikleri, kullanıcı isteklerine göre oldukça değişiklik gösterebilse de birkaç örnekle sınıflandırmak gerekirse, şekildeki gibi incelenebilir:

Villanızın herhangi bir noktasına açılmış tavan penceresi, gündüzleri güneş ışığının ferahlığını, geceleri yıldızların ışıltısını evinize sokacaktır.

Asansörlü villa; çok katlı konutunuz içerisinde hem sağlık sorunları için çözüm olabilecek hem de ihtiyacınız olan pek çok noktada fayda sağlayabilecek konumdadır.

Bahçeli villa, evcil hayvanlarınız için geniş bir oyun alanı, sizler içinse bir dinlenme noktası yaratacaktır.

Havuzlu villa; çocuklarınızın, sizlerin görebileceği bir ortamda, güvenle eğlenip spor yapabilmesini sağlayacaktır.

Denize sıfır villa; hem yarattığı manzara hem de oluşturabileceği etkinlikler sayesinde, birçok güzelliği beraberinde getirir.

Şömineli villalar, misafirlerinizin göz alıcı unsuru olarak yer almasının yanı sıra, eşinizle geçireceğiniz huzurlu bir akşamın ana elemanı da olabilmektedir.

 

Villa Nereden Alınır?

Villanın seçileceği konum olarak algılandığında, çeşitli niteliklerin bambaşka kriterler oluşturmasından kaynaklı, oldukça farklı cevaplara sahip olabilen ‘Villa nereden alınır?’ sorusu; villanın satın alınabileceği yer şeklinde algılandığında ise, bizleri tek bir sonuca götürmektedir: Turquaz Homes Gayrimenkul

Sizler, ‘Villa nereden alınır?’ sorusunu hangi açıdan değerlendirecek olursanız olun; hayalinizi gerçekleştirmek üzere atılması gereken adımları, incelikle, özenle, en kolay yoldan gerçekleştirmek ve villa alma hususunda aklınıza takılabilecek villa fiyatları, villa modelleri gibi çeşitli konulara hâkim olmak amacıyla Turquaz Homes ile iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Arama
Fiyat Aralığı -den -e
Diğer Özellikler